[section_tc][column_tc span=’12’][text_tc timing=’linear’ trigger_pt=’0′ duration=’1000′ delay=’0′]
Skarżysz się na różne dolegliwości? Masz przewlekłe bóle głowy, mięśni? Czujesz ogromne wyczerpanie, zmęczenie? I jeszcze dręczy cię kwaśne odbijanie, przewlekłe zaparcia, a Twoja skóra obsypana jest licznymi wypryskami? Wydaje Ci się to znajome? To tylko kilka przykładów na to, w jaki sposób nasz organizm woła: „Jestem zakwaszony”!
Równowaga kwasowo-zasadowa jest niezbędna do tego, aby organizm człowieka funkcjonował prawidłowo. Najlepiej więc gdy panuje środowisko neutralne i zasadowe. Gdy równowaga ta zostaje zaburzona, pojawiają się liczne dolegliwości, a w konsekwencji rozwijają się choroby cywilizacyjne.
Kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej?
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
Zakwaszenie w organizmie rozwija się na skutek naszego stylu życia. Stres, smutek, złość powodują silne zakwaszenie organizmu. Również brak ruchu przyczynia się do tego, że nasz układ krążenia nie może zneutralizować wszystkich związków zakwaszających. Funkcjonowanie narządów również ma niebagatelne znaczenie. Aby toksyny mogły zostać całkowicie zneutralizowane, wymagane jest, aby nerki, wątroba, pęcherz moczowy czy trzustka działały prawidłowo. Istotną przyczyną silnego zakwaszenia organizmu, na którą mamy bezpośredni wpływ, jest nieprawidłowy sposób odżywania się. Niestety w diecie przeciętnego człowieka przeważają produkty kwasotwórcze: duże ilości mięsa, serów, ryb, bądź cukru rafinowanego.
Które jeszcze produkty przyczyniają się do zakwaszenia organizmu?
Cukier i wszystkie produkty go zawierające m.in. słodycze, syrop kukurydziany, trzcinowy, klonowy, miód, melasa, słodziki
Biały ryż
Zboża (wyjątkiem jest kasza gryczana), nasiona roślin strączkowych
Produkty z białej mąki (chleb, makaron, kluski)
Napoje słodzone, alkoholowe
Kawa
Mięso, podroby, drób, dziczyzna, rosół
Jajka
Sery, twarogi
Mleko, jogurt naturalny- mają działanie mało zakwaszające i neutralne
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
Więc które produkty działają przeciwnie- zasadotwórczo?
Warzywa
Ziemniaki
Owoce
Woda mineralna
Zioła
Naturalne oleje, oliwa z oliwek
Orzechy włoskie
[nbsp_tc]
Jak na tej podstawie skomponować swoją dietę?
Nie jest wymagane, aby całkowicie rezygnować z produktów zakwaszających. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób łączyć pokarmy zakwaszające z zasadotwórczymi. Dlatego podstawą diety powinny być warzywa-spożywane do każdego posiłku w formie surowej lub gotowanej. Podczas posiłku warzywa powinny zapełniać 2/3 talerza, resztę czyli 1/3 zajmuje ryba, mięso czy warzywa strączkowe. Poza tym, mięso powinno sporadycznie znajdować się na naszym stole, na przemian z rybą. Przy tak skomponowanym posiłku powinna stanąć szklanka wody, ponieważ pomaga ona zmniejszyć zakwaszenie.
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[/text_tc][/column_tc][/section_tc]