Wiele godzin spędzonych za biurkiem, przebywanie stale w jednej pozycji, ból kręgosłupa i złe samopoczucie – tak często opisywana jest praca biurowa. Jednak czy rzeczywiście tak to musi wyglądać?
Otóż niekoniecznie, ponieważ zależy to przede wszystkim od nas samych. Oczywiście ten rodzaj pracy wymusza utrzymywanie pozycji siedzącej, jednak nie oznacza to, że musimy przebywać w bezruchu w sposób mocno nieergonomiczny*. Osoby aktywne z reguły odczuwają mniejsze skutki pracy biurowej na swoje ciało, jednak żadna aktywność fizyczna nie jest w stanie zrównoważyć obciążeń wynikających z przebywania w fotelu przez dużą cześć dnia. Dlatego aby zmniejszyć dolegliwości bólowe lub zapobiec ich powstaniu, zapoznaj się z kilkoma cennymi radami:
1. Zadbaj o jak najlepszą pozycję za biurkiem – nie istnieje idealna pozycja siedząca, ponieważ ciało człowieka jest stworzone do ruchu, natomiast możemy ustawić swoje stanowisko pracy tak, aby ciało obciążane było jak najmniej. Ustaw monitor aby znajdował się na wprost Ciebie oraz na wysokości linii wzroku. Odległość od monitora powinna umożliwiać swobodne korzystanie z ekranu bez konieczności wychylania w przód. Dzięki temu głowa znajdzie się nad ciałem, zmniejszając obciążenie związane z jej ciągłym utrzymywaniem. Plecy powinny być delikatnie podparte o oparcie fotela, pozostając tym samym dość mocno wyprostowane, z zachowaniem naturalnych krzywizn.
2. Często zmieniaj pozycję – wystarczą niewielkie ruchy a dla twojego ciała będzie to znacznie lepsze od 'zastygnięcia’ w jednej pozycji przez długi czas. Pomocne może być chociażby balansowanie ciała z jednego pośladka na drugi.
3. Ćwicz w pracy. Wydaje się to niemożliwe? Oczywiście nie chodzi o godzinny trening na sali czy jogging. Wystarczy, że co godzinę pracy wstaniesz od biurka i przez 2 minuty wykonasz kilka prostych ćwiczeń jak krążenia ramion i bioder oraz skręty głowy. Pomocny będzie także krótki spacer po korytarzu aby poprawić ukrwienie całego ciała.
4. Bądź aktywny – nie musisz być sportowcem aby być w dobrej kondycji. Wystarczy regularna, najlepiej codzienna aktywność jak spacer, trucht, yoga, pilates lub streching. Jeśli jest to możliwe to zastąp auto rowerem lub cześć drogi do pracy pokonuj pieszo.
5. Dieta – sposób w jaki się odżywiamy oraz nawodnienie organizmu ma ogromny wpływ na kondycję naszego ciała. Siedząc nasz wydatek energetyczny ogranicza się do podstawowych czynności życiowych, dlatego spożywanie mało wartościowego jedzenia z duża ilością prostych węglowodanów obciąża dodatkowo nasz organizm.
6. Regeneracja – sen, sen i jeszcze raz sen. Pamiętaj aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość odpoczynku, szczególnie jeśli praca dostarcza dużą dawkę stresu oraz wymaga ciągłej koncentracji. Nasze złe samopoczucie i zmęczenie mocno wpływa na napięcie tkanek, w konsekwencji doprowadzając do bólu przeciążeniowego.
Pamiętaj aby nie zwlekać w przypadku pogarszania się dolegliwości bólowych. Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja pozwoli Ci szybko pozbyć się problemów bólowych.
Autor: Mateusz Dzięgielewski
* Ergonomia to nauka zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka tak, aby wykonywana ona była przy możliwie niskim obciążeniu organizmu i najbardziej efektywnie. Szerzej temat ergonomii opisany zostanie w kolejnym artykule.