Zaangażowanie pracodawcy w funkcjonowanie firmy nie może ograniczać się wyłącznie do sektora finansowego. Sprawnie działające przedsiębiorstwo to przede wszystkim skuteczni i zadowoleni pracownicy. Przełożeni mogą zyskać szacunek osób zatrudnionych wyłącznie poprzez stworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska pracy. W tym celu warto wdrożyć kompleksowe strategie ESG i DEI, które mogą pomóc w rozwiązaniu wielu problemów oraz zapewnić szereg korzyści.
Rola strategii ESG
Głównym założeniem ESG jest wprowadzenie w firmie zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że przedsiębiorstwa powinny działać zgodnie z założeniami odpowiedzialnego biznesu. Dlatego właściciele firm muszą zadbać nie tylko o własne zyski, ale też potrzeby swoich pracowników, klientów i partnerów biznesowych. Wdrożenie zasad ESG dotyczy trzech głównych wymiarów:
- Środowiskowy (environmental), jak wskazuje sama nazwa, dotyczy analizy wpływu firmy na przyrodę. Przykładem jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych, które pozwolą ograniczyć użycie paliw kopalnianych i tym samym zmniejszyć udział przedsiębiorstwa w rozwoju globalnego ocieplenia.
- Społeczny (social) jest związany z zasobami ludzkimi w firmie. W tym celu warto zwrócić uwagę na potrzeby pracowników, które wiążą się bezpośrednio z branżą np. regularne sesje masażu biurowego w miejscu zatrudnienia i w czasie wykonywanych obowiązków.
- Zarządczy (corporate governance) odnosi się do wszystkich kwestii dotyczących biznesu. Pracodawcy pragnący uzyskać ład korporacyjny mogą skoncentrować się na zapobieganiu nieuczciwym praktykom np. braku transparentności działu księgowego czy przestępstwom podatkowym.
Więcej na temat modelu zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa dowiesz się z naszego wcześniejszego wpisu: Czym jest strategia ESG i jak wpływa na zarządzenie firmą?
Funkcja różnorodności i inkluzywności – na czym polega strategia DEI?
Diversity, Equity and Inclusion, czyli w skrócie DEI, to program zarządzani różnorodnością i integracją w miejscu pracy. DEI odnosi się w głównej mierze do różnorodności wśród pracowników. Mowa tu o różnorodnych aspektach m.in. orientacji seksualnej, wyznaniu, doświadczeniu zawodowym, wieku czy chociażby płci. Budowanie bezpiecznego środowiska pracy, które jest wolne od uprzedzeń, pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.
Pracodawcy stawiający na zróżnicowanie w kadrach mogą nie tylko wyeliminować problem poczucia mniejszości i niesprawiedliwego traktowania. Różnorodność pomaga też rozwijać biznes np. wspierając organizację i zarządzanie projektami czy wdrażanie innowacji w zakresie oferowanych produktów lub usług.
Oczywiście nie można zapominać, że głównym celem DEI jest poprawa warunków dla osób zatrudnionych. Przykładem może być adaptacja biura do bezproblemowego poruszania się i wykonywania pracy przez osoby niepełnosprawne. Techniczne usprawnienia jak np. toalety, windy czy podjazdy pozwalają niepełnosprawnym pracownikom pokonać ograniczenia funkcjonalne i architektoniczne.
Zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym wpisem dotyczącym DEI: Diversity Equity & Inclusion w biznesie
Dlaczego warto połączyć ESG i DEI?
Od roku 2024 wiele firm będzie zobowiązanych nie tylko do wprowadzenia zasad zrównoważonego rozwoju, ale i przygotowania raportu dotyczącego realizacji założeń ESG. Dyrektywa CSRD przygotowana przez Unię Europejską ma na celu polepszyć sprawozdawczość i przejrzystość przedsiębiorstw w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju. W wyniku tego konsumenci, inwestorzy czy organizacje społeczne mogą ocenić zaangażowanie przedsiębiorców w kwestie dotyczące dobrostanu pracowników i ochrony środowiska.
Natomiast wprowadzenie zasad DE&I jest pomocne w raportowaniu ESG. Różnorodność i inkluzywność to idealny przykład prospołecznego wsparcia, który z pewnością zostanie doceniony nie tylko przez kadry.
Jak wprowadzić ESG i DEI?
Szczere chęci działu HR nie będą wystarczające, aby wdrożyć i praktykować zasady przyświecające ESG i DE&I. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy zadbają o realizację celów zrównoważonego rozwoju.
Corporate Wellness zachęca do współpracy z doświadczonymi ekspertami ds. DEI i ESG. Specjalizujemy się w tematyce wellbeingu dla dużych korporacji i niewielkich instytucji, a harmonijny rozwój to jeden z przykładów naszej bogatej oferty kursów i szkoleń. Pomagamy na terenie całego kraju, tworzymy materiały dostosowane indywidualnie do potrzeb danej branży i modelu biznesowego, minimalizujemy zbędne ryzyko dotyczące m.in. zdrowia.
Przekonaj się, że inwestycja stworzenie mocnego fundamentu organizacji przełoży się na skuteczność Twojej firmy!