Patrząc na swoich znajomych widzę, że większość z nich stara się żyć normalnie pomimo pandemii. I dobrze – dbajmy o siebie i nie dajmy się zwariować! A propos zwariowania, 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Celem jest zwrócenia uwagi na problematykę zaburzeń psychicznych.
W tym roku temat zdrowia psychicznego w miejscu pracy został dodatkowo wywołany przez skutki działania koronawirusa. Miejscem pracy stały się również nasze domy i mieszkania. Znaleźliśmy się w nowej sytuacji, która generuje dodatkowe, nieznane dotąd stresory. Dlatego warto zdrowiu psychicznemu poświęcić więcej czasu niż 1 dzień. Na przykład miesiąc, a jeszcze lepiej wdrożyć długofalowy program Mental Health z postawionymi celami poprzedzony analizą potrzeb. Taki program nie może być przeładowany i nie wymaga dużego budżetu. Ważne żeby adresował potrzeby pracowników i organizacji.
Jak wesprzeć zdrowie psychiczne pracowników?
Zacznijmy od badania potrzeb. Możemy posłużyć się ankieta anonimową z pytaniami zamkniętymi i minimum jednym pytaniem otwartym. Zdrowie psychiczne pracowników to temat wrażliwy dlatego w komunikacji koniecznie zadbajmy o anonimowość badania.
Poza ankietą warto spytać liderów, kierowników, którzy mają bezpośredni kontakt z pracownikami. Jeśli to właściwi ludzie na właściwym miejscu powinni wiedzieć w jakim obszarze podopieczni wymagają wsparcia.
Na koniec dobrze jest sprawdzić raporty dotyczące zdrowia psychicznego pracowników i bieżących trendów uwzględniających zmiany w otoczeniu. Najlepiej bazować na wiarygodnych źródłach i badaniach prowadzonych w Polsce. Krajowe źródła uwzględniają nasze uwarunkowania i specyficzne problemy Polaków, często zupełnie inne niż pracowników w USA, czy Wielkiej Brytanii.
Na koniec zestawmy informacje z tych 3 źródeł i nakreśli nam się właściwy kierunek i obszar wsparcia psychologicznego dla pracowników.
Pomoc psychologiczna dla firm
Jeśli mamy już określoną tematykę poszukajmy psychologa z dobrym warsztatem trenerskim. Dlaczego to takie ważne? A dlatego, że w przypadku tematów związanych ze zdrowiem psychicznym forma przekazu treści i sposób dotarcia do pracowników są szczególnie ważne. Odbiorcy muszą czuć się bezpiecznie i swobodnie, tym bardziej jeśli oczekujemy aktywnego udziału z ich strony.
Dobrze jest na początku ocieplić atmosferę i na wejściu zrobić ćwiczenie „Icebreaker”. Prowadzący prosi uczestników o napisanie na czacie swoich umiejętności lub osiągnięć, o których nie wiedzą koleżanki i koledzy z pracy. Zwykle większość osób chce się pochwalić swoimi sukcesami. Dlatego przy właściwym podejściu psychologa-trenera ćwiczenie się udaje, uczestnicy są wprowadzeni w dobry nastrój! Przy okazji dowiadują się ciekawych rzeczy o znajomych z pracy, co niewątpliwie sprzyja integracji.
Dobrze jeśli nasz psycholog dla pracowników zna realia funkcjonowania w środowisku korporacyjnym lub po prostu pracował kiedyś w firmie. Łatwiej mu będzie rozumieć problematykę zgłoszoną przez pracowników. Również porady i sama przekazywana treść będą bardziej dopasowane i możliwe do wdrożenia do codziennej rutyny pracowników i organizacji.
Podsumowując – pierwszy krok to dobre rozeznania potrzeb pracowników w zakresie wsparcia psychologicznego. Drugi – wybór właściwego psychologa z dobrym warsztatem trenerskim i znającego realia pracy w korporacji.
Kolejne informacje o tym jak zorganizować wsparcie psychologiczne dla pracowników – w kolejnych wpisach. Zapraszam :)!