Zarządzanie sobą w czasie to trudna sztuka. Szczególnie dla pracujących rodziców. Badanie KPRP z 2015 roku podaje, że niemal 40% czynnych zawodowo respondentów ma trudności w łączeniu pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. W przypadku rodzin wielodzietnych to nie lada wyzwanie, nawet dla 62% ankietowanych.
Zatem jak tym czasem zarządzać, by łączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi?
W 2010 roku w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności Główny Urząd Statystyczny przeanalizował sytuację pracujących rodziców i ich sposobów na zarządzanie sobą w czasie, oraz łączenie życia zawodowego z prywatnym. Okazało się, że ponad 87% pracowników etatowych pracuje w nieelastycznym systemie godzin pracy, co w znacznym stopniu utrudnia sprawowanie opieki nad dziećmi, a nierzadko ogranicza aktywność zawodową lub wręcz skłania do rezygnacji z niej. Niestety znikomą elastyczność czasu pracy w polskich firmach potwierdza też Eurostat, który umiejscawia Polskę w czołówce państw borykających się z tym problemem. A przecież ruchomy lub indywidualny czas pracy czy jej zadaniowy charakter to najpowszechniejsze narzędzia pozwalające rodzicom na skuteczne zarządzanie sobą w czasie i dopasowanie godzin pracy do obowiązków rodzinnych.
Pracujący rodzic – przywileje
Pracujący rodzic potrzebuje wsparcia. Pewne prawa i przywileje gwarantuje mu już samo prawo pracy. Może korzystać z pełnopłatnych zwolnień w trakcie trwania ciąży, przysługują mu urlopy rodzicielskie i dni opieki nad dzieckiem, pracodawca zapewnia przerwę w pracy na karmienie piersią czy urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka.
Udogodnienia te pomagają ale niestety nie zawsze spełniają oczekiwania pracownika. Szczególnie współcześnie, kiedy to nie pracownik o pracę, a praca o pracownika musi się postarać. Osoby czynne zawodowo i świadome swojej wartości na rynku pracy, a zatem i przezeń pożądane, oczekują od pracodawcy dodatkowych benefitów, które wyróżnią jego ofertę spośród innych. Pracodawca dbający o pracownika – jego zdrowie psychiczne i work – life balance jest naturalnie pracodawcą dużo bardziej atrakcyjnym.
Zarządzanie sobą w czasie w ramach oferty wellnessu korporacyjnego dla rodziców
Rosnące tępo współczesnego życia zwiększa jego koszty i mało kto może sobie pozwolić na pozostanie z pociechami w domu. A kiedy nasza rodzicielska odpowiedzialność dyktuje nam, by promować szczytną ideę slow parentingu we własnej rodzinie, bez rezygnacji z aktywności zawodowej to często zwyczajnie niemożliwe.
Jeśli rezygnacja z pracy nie wchodzi w rachubę, a rodzic nie wie czym jest zarządzanie sobą w czasie i nie radzi sobie z łączeniem obowiązków zawodowych i rodzinnych szybko ulega frustracji i zniechęceniu. Zaniedbana rodzina nie daje jego sumieniu spokoju nawet w godzinach pracy. Jego kreatywność maleje, wydajność spada, a o błędy przy rozkojarzeniu coraz łatwiej. Problem przestaje być prywatnym. Zaczyna dotykać pracodawcę.
Zatem co zrobić, by wesprzeć pracowników, którzy mają lub zakładają rodziny?
Pracodawca może:
– uelastycznić czas pracy, tak by pracujący rodzic nie stresował się tym, jak ma odebrać swoje dziecko ze szkoły;
– zaproponować pracę zdalną szczególnie na początkowym etapie rozwoju dziecka, ale też w trakcie wakacji czy choroby;
– umożliwić pracownikowi przyjście do pracy z dzieckiem w sytuacji, gdy ten nie może zapewnić mu opieki;
– zaproponować rozbudowany pakiet socjalny – np. opiekę medyczną dla całej rodziny, darmowe konsultacje i badania dla kobiet w ciąży, ubezpieczenie na życie itp.;
– zaoferować wsparcie materialne – dofinansowanie urlopu, wyprawki szkolnej czy zajęć pozaszkolnych;
– zadbać o okazjonalną wyprawkę dla noworodka i kwiaty dla jego mamy;
– udzielić wsparcia pracownikom powracającym do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym.
Wszystkie te zabiegi znacząco poprawią warunki pracy czynnych zawodowo rodziców. Współcześni pracodawcy świadomi wartości wykwalifikowanego pracownika na rynku idą jednak o krok dalej i sięgają po wellness korporacyjny – narzędzie, które umożliwia firmom kompleksowe zadbanie o pracujących rodziców.
Wiele takich rozwiązań ma w swoim portfolio Corporate Wellness. Oferujemy cały wachlarz propozycji – od prostych rozwiązań dotyczących uelastycznienia czasu pracy po wsparcie psychologiczne dla pracujących rodziców. Wdrażamy między innymi takie rozwiązania jak:
– warsztaty i szkolenia z work-life balance prowadzone przez psychologów i psychoterapeutów, doskonalące kompetencje rodzicielskie oraz kształtujące relacje pracującego rodzica z dzieckiem. Inicjatywy te stanowią doskonałe źródło wiedzy, forum wymiany doświadczeń oraz możliwość integracji tak z innymi pracującymi rodzicami jak i z własnymi dziećmi, które podczas wydarzeń pozostają pod opieką animatorów;
– „zarządzanie sobą w czasie” czyli warsztaty dla pracujących rodziców dotyczące zasad i technik ułatwiających zarządzanie czasem i łączenie obowiązków zawodowych z prywatnymi;
– indywidualne konsultacje z psychologiem rodzinnym lub dziecięcym w miejscu pracy;
– indywidualny lub grupowy coaching promujący zarządzanie sobą w czasie i zalety tej umiejętności;
– oferta szkoleń dla rodziców pozostających na urlopach macieżyńskich, tacierzyńskich i wychowawczych, którzy chcieliby podnosić kwalifikacje zawodowe irozwijać swoje kompetencje pozostając jednocześnie w stałym kontakcie ze środowiskiem zawodowym;
– okazjonalne eventy (Mikołajki, Dzień Matki, Dzień Ojca itp.) dla rodzin organizowane w miejscu pracy, które zacieśniają rodzinne relacje, integrują i budują w oczach dzieci pozytywny obraz miejsca pracy rodziców;
– organizacja animatorów w dni wolne w placówkach edukacyjnych lub zakładanie regularnych/okazjnalnyh przyzakładowych przedszkoli i żłobków.
Szczegóły powyższych lub więcej propozycji z przyjemnością przedstawimy Państwu na dedykowanym spotkaniu. Zapraszamy do kontaktu:
tel.: +48 544 44 00 33
tel. kom.: +48 604 999 333
Co zyskuje pracodawca?
Pracodawca, który dostrzeże potrzeby pracującego rodzica, jest pracodawcą pożądanym. Polityka prorodzinna to w dobie permanentnego niedoczasu ogromny atut dla firm, które dbają o employer branding – tak wewnętrzny jak i zewnętrzny.
Rodzic, który może liczyć na zrozumienie i wsparcie ze strony swojego pracodawcy staje się pracownikiem lojalnym i efektywniejszym. Wzrasta jegozadowolenie z wykonywanej pracy, jest bardziej zaangażowany w obowiązki zawodowe, oferuje lepszą jakość pracy i niższą absencję.
Prowadzenie polityki prorodzinnej w organizacji to także znaczący element przewagi konkurencyjnej na rynku pracy. Nasze wymagania wobec pracodawcy rosną – potrzebujemy zrozumienia i nowoczesnego miejsca pracy, pozwalającego zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Pracodawca, który jest nam w stanie to zapewnić, może liczyć na nasze pełne zaangażowanie w rozwój firmy.
źródła:
http://www.greatplacetowork.pl/storage/documents/Pracodawcy_przyjazni_rodzinie.pdf
http://www.rynekpracy.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.21/wpis.652