[section_tc][column_tc span=’12’][text_tc timing=’linear’ trigger_pt=’0′ duration=’1000′ delay=’0′]
Godziny spędzane za biurkiem, w bezruchu, znikoma aktywność fizyczna ograniczająca się wyłącznie do pieszego pokonania dystansu z domu na przystanek autobusowy… Albo i nie – kiedy przemieszczamy się autem…
To scenariusz powtarzający się u większości z nas.[nbsp_tc]Przez to jesteśmy coraz bardziej ospali, tyjemy, nasze mięśnie tracą elastyczność i słabną. Ma to druzgocący wpływ na nasze samopoczucie i właściwe funkcjonowanie. Tak w życiu prywatnym jak i w pracy.
Dziś kilka słów o tym, jak ważne powinno być nasze zdrowie dla pracodawcy.
Nieistotne, czy jesteś właścicielem wielkiej korporacji lub małej firmy, menagerem, sekretarką lub pracujesz na innym stanowisku – wszyscy powinniśmy wspierać promowanie zwiększania aktywności fizycznej w miejscu pracy. Bo sport to zdrowie. Zdrowie zaś to lepsze samopoczucie, które przekłada się na większą wydajność. A przecież nic tak dobrze nie wpływa na wyniki biznesowe firmy jak wydajność jej pracowników.
A więc co możemy zrobić?
- Zapewnij pracownikom dostęp do specjalistów, którzy pomogą im dobrać najbardziej optymalny rodzaj sportu do ich potrzeb.
- Wprowadź bardziej elastyczne godziny pracy, tak by pracownikom łatwiej było włączyć aktywność fizyczną do codziennego planu dnia.
- Twórz grupy osób zainteresowanych jednym rodzajem sportu. W ten sposób stworzysz firmową reprezentację w piłce nożnej, grupę biegaczy będących wizytówką firmy w maratonie. Nie tylko wpłynie to na poprawę ich kondycji ale również poprawi przyjacielskie relacje. Nie mówiąc już o wizerunku firmy, która tylko zyska, promując swoich zawodników na wydarzeniach sportowych.
- W porze lunchu organizuj sesje jogi, ćwiczenia, a przerwę na kawę zamień na 10 minutowy spacer.
- Skutecznym zachęceniem do ruchu jest oferowanie przez firmy zniżek i karnetów do np. lokalnych siłowni lub basenów.
- Zorganizuj taneczne warsztaty dla swoich pracowników, a także kilka razy w roku,[nbsp_tc] sportowe wyjazdy integracyjne.
- Prostą metodą na zwiększenie ruchu w pracy jest korzystanie z klatki schodowej. Aby była bardziej atrakcyjna warto pomalować ją na ciekawe kolory lub pokryć intrygującą tapetą.
- Warto zwracać uwagę na to, by co kilka godzin pracownicy robili krótkie, kilkuminutowe przerwy na krótki spacer, rozciąganie lub wykonanie orzeźwiających ćwiczeń. Można stanąć podczas rozmowy telefonicznej,[nbsp_tc] rozbić kilka pompek opierając się o blat biurka, ćwiczyć mięśnie brzucha siedząc na krześle.
- Należy stworzyć bezpieczne miejsce do przechowywania rowerów oraz prysznice dla osób aktywnie dojeżdżających do miejsca pracy.
- Jedno z pomieszczeń w biurze warto zamienić na siłownię z najważniejszymi sprzętami do ćwiczeń.
- Namów pracowników do korzystania z aplikacji mierzących ilość kroków wykonanych w ciągu dnia lub rozdaj im krokomierze. Następnie zrób konkurs, kto w przeciągu tygodnia był najbardziej aktywny.
- W drodze do pracy wysiadaj przystanek lub dwa wcześniej i pokonaj tę trasę idąc szybkim krokiem.
Czy wiesz, że osoby w wieku 18-64 lata powinny w ciągu tygodnia ćwiczyć tlenowo przez [nbsp_tc]min. 150 min, gdy jest to aktywność umiarkowana lub min. 75 min gdy są to ćwiczenia intensywne?
A Ty? Ile czasu przeznaczasz na aktywność fizyczną wspierającą Twoje zdrowie?
[/text_tc][/column_tc][/section_tc]