[section_tc][column_tc span=’12’][text_tc timing=’linear’ trigger_pt=’0′ duration=’1000′ delay=’0′]
[nbsp_tc]
Dziś na naszym blogu obalamy kilka mitów dotyczących zdrowego lub też niezdrowego jedzenia. Zapraszamy do zapoznania się i zmiany swoich mniej lub bardziej zdrowych nawyków żywieniowych na jeszcze lepsze 😉
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
# Dieta „no fat” to najzdrowsza z diet – chociaż to stwierdzenie ma zapewne wielu zwolenników, a eliminacja tłuszczu z pożywienia na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem sensowna, to jednak należy pamiętać, że wiele witamin, m. in. A,D,E,K są rozpuszczalne jedynie w tłuszczach. A więc aby były przyswojone[nbsp_tc]przez nasz[nbsp_tc]organizm nasza dieta powinna zawierać tłuszcz. Dlatego[nbsp_tc]właśnie dieta „no fat” nie jest aż tak zdrowa i korzystna dla naszego organizmu.
[nbsp_tc]
# Unikanie soli w diecie – o ile ze strony lekarza nie ma wyraźnego zakazu spożywania soli, to używanie soli jodowanej w niewielkich ilościach jest jak najbardziej[nbsp_tc]korzystne dla naszego zdrowia. Jod jest mikroelementem mało rozpowszechnionym w przyrodzie, dlatego powinien być suplementowany. Jest to szczególnie ważne dla osób z problemami tarczycy. Aby zniwelować niedobór jodu w przemyśle spożywczym stosuje się właśnie jodowanie soli lub mąki, by[nbsp_tc]w ten sposób suplementować[nbsp_tc]ten pierwiastek.
[nbsp_tc]
# Jeśli nie zjem śniadania tylko lunch w pracy to szybciej schudnę, bo spalę rano[nbsp_tc]więcej kalorii – śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. [nbsp_tc]Nie jedząc go wcale nie sprawiasz, że tracisz kalorie. Wręcz przeciwnie – Twój organizm będzie się domagał większej ilości pożywienia w ciągu dnia, aby nadrobić wydatek energetyczny. Generalnie najlepsza zasada to jeść częściej ale mniejsze posiłki. Najzdrowsze będzie zjedzenie 5 posiłków w ciągu dnia,[nbsp_tc]gdzie ostatni ona k. 2 – 3 godziny przed snem.
[nbsp_tc]
# Im więcej wypiję kawy tym będę bardziej pobudzony -[nbsp_tc]kawa zawiera kofeinę, czyli substancję czynną, która wpływa pobudzająco na nasz układ nerwowy, a więc powoduje czasowe pobudzenie, zwiększoną koncentrację, mniejsze odczuwanie zmęczenia. Jednak kofeina uzależnia, a nasz organizm przyzwyczaja się do jej działania i z czasem aby osiągnąć ten sam poziom pobudzenia potrzebuje jej coraz więcej. Jeśli więc[nbsp_tc] już od dłuższego czasu regularnie pijesz kawę to potrzebujesz jej coraz więcej aby się pobudzić. Dodatkowo, tak jak wszystkie substancje chemiczne, również kofeinę można przedawkować[nbsp_tc]i zamiast silniejszego pobudzenia możesz spodziewać się zawrotów głowy, nudności, złego samopoczucia oraz kołatania serca.
[nbsp_tc]
# Pijąc soki mogę zastąpić codzienną porcję owoców -[nbsp_tc]niestety jest to tylko chwyt marketingowy producentów soków. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że sok z kartonu czy z butelki to nie ten sam sok, który uzyskamy wyciskając owoce w sokowirówce. Nie da się zastąpić jabłka, banana czy pomarańczy szklanką soku z kartonika.[nbsp_tc]Soki zawierają często bardzo dużo cukru[nbsp_tc]oraz sztuczne barwniki. Podawanie tego typu produktów szkodzi szczególnie maluchom – to dla nich prawdziwa i niepotrzebna bomba cukrowa.
[nbsp_tc]
# Powinienem pić 2 litry wody dziennie – okazuje się, że jest to mit chętnie rozpowszechniany przez producentów wód mineralnych. Kiedyś uważano, że należy równoważyć ilość wody wydalanej z organizmu i stąd to przekonanie o ok. 2 -2,5 litrach potrzebnej nam na co dzień wody. Jednak dziś dietetycy uważają, że równoważenie nie musi zachodzić tylko poprzez picie. Woda jest dostarczana również w pożywieniu. Zbyt duża ilość wody wypita jednorazowo, może doprowadzić do wypłukania z organizmu elektrolitów a to z kolei,[nbsp_tc]jeśli ich natychmiast nie uzupełnimy, prowadzi do odwodnienia. Pamiętaj, że jeśli pijesz przez dłuższy czas jeden rodzaj wody mineralnej (nie źródlanej – sprawdź na etykiecie jaka wodę pijesz) to w twoim organizmie może dojść do przedawkowania pewnych zawartych w niej substancji. Dlatego poleca się picie różnych rodzajów wód mineralnych, lub też zmianę ich rodzaju np. co dwa-trzy miesiące.[nbsp_tc] Wodę można też zastąpić herbatami ziołowymi.
[nbsp_tc]
[/text_tc][/column_tc][/section_tc]