[section_tc][column_tc span=’12’][text_tc timing=’linear’ trigger_pt=’0′ duration=’1000′ delay=’0′]
Pierwszy stycznia to dla wielu z nas data przełomowa. Granica nie tylko pomiędzy[nbsp_tc]kartkami w kalendarzu[nbsp_tc]ale i naszym życiem – tym z roku poprzedniego,[nbsp_tc]którego zmienić się już nie da[nbsp_tc]i tym w nadchodzącym roku, na który wpływ mamy niemały. Na liście postanowień noworocznych najczęściej umieszczamy zrzucenie zbędnych kilogramów, zmianę stylu życia na zdrowszy, rzucenie palenia i rozwój zawodowy.[nbsp_tc]Chcemy też poprawić relacje z bliskimi, więcej czytać czy nauczyć się czegoś nowego – na przykład języka. Sylwestrowa lista postanowień bardzo szybko przestaje jednak skrzyć noworocznym entuzjazmem w zetknięciu z realiami codziennej pracy zawodowej, która angażuje nas tak bardzo, że zapominamy o tym, co postanowiliśmy sobie pierwszego dnia nowego roku.
[nbsp_tc]
Badania mówią, że tylko[nbsp_tc]8% Polaków w swoich postanowieniach wytrwa i zrealizuje je. Potwierdzić to mogą[nbsp_tc]na przykład[nbsp_tc]siłownie, które na początku stycznia przeżywają prawdziwe oblężenie. Prawdziwe ale niestety chwilowe. Już po pierwszym tygodniu na bieżniach zaczyna się przerzedzać.
[nbsp_tc]
Zasadniczo brakuje nam determinacji i wytrwałości. Głownie dlatego, że postanowienia noworoczne oczekują od nas zmiany pewnych nawyków, a taka zmiana jest trudna i nie nastąpi od razu. Na spektakularne efekty trzeba ciężko zapracować, na co nie każdemu wystarcza sił. I[nbsp_tc]czasu. Tak, ten drugi czynnik jest nawet częstszą wymówką, szczególnie dla[nbsp_tc]aktywnych zawodowo. Skarżymy się na jego pernamentny brak, narzekamy, że obowiązki -[nbsp_tc]tak te[nbsp_tc]zawodowe jak i domowe -[nbsp_tc]nie pozostawiają nam przestrzeni na zadbanie o siebie.
[br_tc]Nie jest to do końca prawda. Wszystko jest kwestią planowania i odpowiedniego zarządzana czasem. Ale jeśli już same postanowienia noworoczne są dla nas nie lada wyzwaniem, odłóżmy naukę zarządzania zegarkiem na inny moment[nbsp_tc]i skorzystajmy z kilku poniższych podpowiedzi, które[nbsp_tc]być może ułatwią realizację naszych noworocznych postanowień:
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
1. Palimy, bo w ten sposób rozładowujemy napięcie i stres. Warto więc pomyśleć o alternatywie na te bolączki, szczególnie w trakcie dnia pracy.[nbsp_tc]Może zamiast po papierosa sięgnijmy po telefon i zadzwońmy do przyjaciela? Spróbujmy prostych ćwiczeń relaksacyjnych, wyjdźmy na krótki spacer zaczerpnąć powietrza. Kilka głębszych oddechów świeżym powietrzem może naprawdę pomóc. Albo podsuńmy pracodawcy pomysł na szybkie masaże w pozycji siedzącej, które błyskawicznie rozluźniają i dodają energii.
[br_tc]Na początek wystarczy, jeśli właśnie w taki sposób przearanżujemy część naszych przerw na papierosa. Stopniowe zmniejszanie ilości dostarczanej organizmowi nikotyny będzie na pewno mniej dotkliwe aniżeli rzucenie palenia z dnia na dzień. [nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
2. Zmiana stylu życia na zdrowszy to noworoczny priorytet dla większości z nas. Planujemy przede wszystkim więcej się ruszać i zgubić zbędne kilogramy. Warto jednak kompleksowo[nbsp_tc]podejść do zagadnienia zdrowia. Na początek proponujemy ogólne[nbsp_tc]badanie profilaktyczne, które dostarczy pełnej informacji dotyczącej kondycji naszego organizmu. Pozwoli nam to[nbsp_tc]wprowadzić plan naprawczy i[nbsp_tc]wybrać właściwe narzędzia – czy to aktywność fizyczną, czy dietę czy też bardziej specjalistyczne[nbsp_tc]działania.[nbsp_tc][nbsp_tc][nbsp_tc][nbsp_tc]
[nbsp_tc]
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA[nbsp_tc]-[nbsp_tc]w rosnących jak grzyby po deszczu biurowcach coraz częściej mają swoje lokalizacje kluby sportowe i siłownie. Czemu by z nich nie skorzystać w ramach zadbania o sylwetkę? W końcu argument o braku czasu na dojazd przestaje być argumentem… Jeśli jednak już po tygodniu wybiegamy z domu[nbsp_tc]ignorując czekającą w przedpokoju torbę[nbsp_tc]sportową, postawmy chociaż na minimum i przestańmy korzystać z windy. Tak, to mały krok, ale takimi najskuteczniej dochodzi się do celu.[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
DIETA -[nbsp_tc]w pracy też można jeść zdrowo. 'Pan Kanapka’ na pewno ma w swojej ofercie sałatkę. Można też wręcz przebierać w firmach cateringowych, które dostarczą nam do pracy zdrowe i dostosowane do naszych potrzeb[nbsp_tc]menu na cały dzień. Słone przekąski zastąpmy marchewką, napoje i dosładzane soki – wodą, a białą kawę – herbatą yerba mate i spokojnie zaczekajmy na gwarantowane efekty.
[br_tc][nbsp_tc][br_tc]3. Rozwój zawodowy jest dla większości z nas sprawą priorytetową. Warto starannie przemyśleć swoją ścieżkę kariery i pochylić się nad tym zagadnieniem z właściwą uwagą. Pomocne mogą okazać się szkolenia z zakresu zarządzania rozwojem zawodowym czy osobistym. Pomogą nam one[nbsp_tc]ocenić nasze predyspozycje i precyzyjnie zaplanować cel. Możemy poszukać ich wśród licznych ofert na rynku, możemy zorganizować w miejscu pracy. [nbsp_tc][nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
4. Poprawa relacji z bliskimi – ciężko o nią, kiedy całe dnie spędzamy w pracy, nie potrafiąc wygospodarować czasu dla najbliższych. Warto sięgnąć po lekturę zagadnienia work – life balance i spróbować wdrożyć tą ideę w swoje życie. Szczególnie polecamy warsztaty z tego zakresu. Warto skorzystać z wiedzy i porad specjalisty, gdyż[nbsp_tc]osiągnięcie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym[nbsp_tc]nie jest wcale[nbsp_tc]proste.[nbsp_tc]Gdy jednak uda się nam[nbsp_tc]w końcu[nbsp_tc]tego dokonać, pozytywne efekty[nbsp_tc]odbiją się nie tylko na naszych relacjach z bliskimi, ale i na pracy.[nbsp_tc]Więcej o[nbsp_tc]zaletach równowagi mówimy w artykule „Work-life balance – kilka słów o koncepcji”[nbsp_tc]http://corporate-wellness.pl/psyche-wellness-szczegoly-128.html , do lektury którego zachęcamy.[br_tc][nbsp_tc]
[br_tc]5.[nbsp_tc]No dobrze. Ale to jak znaleźć jeszcze przestrzeń na naukę i lekturę, kiedy[nbsp_tc]ledwo znaleźliśmy czas na siłownię i bliskich? Tu również nie podpowiemy niczego odkrywczego. Wystarczy odstawić auto i przesiąść się do komunikacji miejskiej. W korkach tracimy niemniej czasu niż na przystankowe przejazdy autobusem czy pociągiem, a tam możemy poczytać czy pouczyć się nowego języka.[nbsp_tc]Jeśli jednak w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zrezygnować z samochodu – spróbujmy audiobooków. Ich oferta jest tak bogata, że na pewno odpowie na nasze potrzeby.
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
Noworoczne postanowienia to temat niebanalny. Rozliczamy się z nich pod koniec każdego roku. Warto więc tak[nbsp_tc]z rozsądkiem przygotowywać ich listę jak i z determinacją wdrażać je w życie, by sylwestrowe rozliczenie można było uczcić lampką szampana.
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[nbsp_tc]
[/text_tc][/column_tc][/section_tc]