[section_tc][column_tc span=’12’][text_tc timing=’linear’ trigger_pt=’0′ duration=’1000′ delay=’0′]
Uzależnić można się właściwie od wszystkiego. Można więc też i od pracy. Skutki pracoholizmu, jak każdego innego uzależnienia,[nbsp_tc]mają[nbsp_tc]negatywne konsekwencje[nbsp_tc]ale nie tylko dla chorującego i jego najbliższych.[nbsp_tc]Wbrew pozorom choroba ta[nbsp_tc]- bo tak[nbsp_tc]nazywać można[nbsp_tc]zaawansowane stadium zjawiska – stanowi ogromne zagrożenie i jest źródłem niemałych kosztów dla pracodawcy.
Przyczyn pracoholizmu szukać można w warunkach ekonomicznych i indywidualnych problemach jednostki. Rosnące tempo życia wymusza na nas podejmowanie coraz to[nbsp_tc]nowych wyzwań zawodowych, stałe dokształcanie się i zdobywanie nowych kompetencji. Skupienie na wynikach i terminach nie pozostawia chwili na oddech. Obok warunków, które dyktuje rynek pracy na rozwinięcie się pracoholizmu wpływ ma też niesłabnąca[nbsp_tc]aspiracja do osiągnięcia coraz wyższego statusu społeczno-ekonomicznego lub często uwarunkowane psychologicznie -[nbsp_tc]ogromne ambicje i potrzeba perfekcjonizmu. Nie pomaga dominujący w dzisiejszych czasach[nbsp_tc]kult młodości, bycia coraz lepszym, osiągania coraz więcej…
Paradoksalnie jednak, pracoholicy wcale nie są dobrymi pracownikami. Uzależnienie destrukcyjnie wpływa na ich osobowość, przez co spada ich kreatywność i automatycznie też efektywność. Praca zabiera czas, który powinien być poświęcony na odpoczynek.[nbsp_tc] Zmęczony pracownik podejmuje coraz mniej przemyślane decyzje,[nbsp_tc]popełnia błędy. Jego choroba odbija się na relacjach z innymi pracownikami – zaniedbanie życia osobistego i pasji rodzi brak tematów do rozmów z innymi.[nbsp_tc]Obsesyjna praca wywołuje fikcyjne poczucie bycia lepszym niż inni, a niekiedy nadużywanie swojej pozycji i wykorzystywanie niższych rangą.[nbsp_tc]Uzależniony nie uznaje kompromisów,[nbsp_tc]przestaje odnajdywać się wśród ludzi, traci umiejętność pracy w zespole.
Niekiedy też -[nbsp_tc]i to[nbsp_tc]odróżnia[nbsp_tc]pracoholika od pasjonaty -[nbsp_tc]to praca dla samej pracy, a nie dla wyników, unikanie ryzyka, ukrywanie błędów.
Wszystko to znacząco odbija się na biznesie.
[nbsp_tc]
Według Centrum Badania Opinii Publicznej już co dziesiąty Polak[nbsp_tc]nie może oderwać się od[nbsp_tc]pracy. Inne źródła podają, że na zdiagnozowany pracoholizm cierpi ok 5% czynnych zawodowo.[nbsp_tc]Obsesyjna potrzeba pracy[nbsp_tc]niszczy[nbsp_tc]życie rodzinne – jest coraz częstszą przyczyną[nbsp_tc]rozpadu[nbsp_tc]małżeństw. Ma też druzgocący wpływ na zdrowie – permanentne bóle głowy, przemęczenie, kłopoty ze snem, a w dalszej kolejności wrzody żołądka i zaburzenia psychiczne.
Niestety, konsekwencje przepracowania mogą być jeszcze gorsze.[nbsp_tc]W 1969 roku w Japonii odnotowano pierwszy przypadek zgonu spowodowanego poważnymi powikłaniami zdrowotnymi (sercowo-krwionośnymi)[nbsp_tc]w wyniku przewlekłego stresu i przeciążenia pracą. Kolejne mnożące się przypadki tragicznego w skutkach pracoholizmu zyskały miano Karōshi – nagłej śmierci z przepracowania. Wikipedia[nbsp_tc]mówi aż o 30 tyś przypadków Karōshi rocznie.
I kiedy wydawać by się mogło, że nic gorszego od[nbsp_tc] Karōshi[nbsp_tc]już nie ma, również w Japonii[nbsp_tc]zaobserwowano jeszcze[nbsp_tc]tragiczniejsze zjawisko związane z pracoholizmem.[nbsp_tc]Karojisatsu to samobójstwo z przepracowania, które wynika tak z przeciążenia pracą jak i ze związanego z nią stresu.
[nbsp_tc]
W Polsce trudno jeszcze mówić o Karōshi czy Karojisatsu ale nie przesadzimy twierdząc, że jesteśmy na dobrej ku temu drodze. Z[nbsp_tc]przeprowadzonych w 2012 roku[nbsp_tc]badań CBOS[nbsp_tc] wynika, że już 40 procent aktywnych zawodowo Polaków bierze nadgodziny. Jesteśmy przemęczeni, zestresowani, zapominamy o istocie work-life balance.
Lekarstwem na pracoholizm jest przede wszystkim wiedza o jego skutkach dla zdrowia i życia uzależnionego[nbsp_tc]oraz jego otoczenia rodzinnego i zawodowego. Zasadność i potrzeba jej zdobycia jest oczywista. Corporate Wellness by MobileMed posiada w swojej ofercie warsztaty z[nbsp_tc]zakresu zarządzania równowagą pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Jeśli więc[nbsp_tc]podejrzewamy w swoim środowisku zawodowym przypadki obsesyjnego zaangażowania w obowiązki zawodowe nie wahajmy się skorzystać z fachowej wiedzy i pomocy specjalistów. Zapraszamy do kontaktu:
tel. kom.: +48 604 999 333 e-mail: biuro@mobilemed.pl
[/text_tc][/column_tc][/section_tc]