Postanowienia Noworoczne


Udostępnij
Koniec roku, czas podsumowań.  Jaki był ten rok? Czy był to najlepszy rok w Twoim życiu? Czy byłaś szczęśliwa i spełniona tak jak być chciała? Spełniły się Twoje postanowienia noworoczne sprzed roku?
Początek roku,  czas planowania – “aby  był lepszy lub jeszcze lepszy…” Kupujemy nowe pachnące i kolorowe kalendarze, planery, czujemy ekscytację nowym rokiem, który cały nowiutki przed nami.

Czas zabrać się za planowanie.

Można to zrobić na wiele sposobów. Proponuję trzy uzupełniające się metody: Magicznie Kreatywne i Pragmatyczne

Imagination - flickrPlanowanie Magiczne

Metoda skuteczna i pomocna  by zobaczyć swoje cele z lotu ptaka, stworzyć wizję by moc do niej zmierzać.

Metody tej używają wizjonerzy,  oryginalni twórcy, coraz częściej również prezesi wielkich korporacji. Niewielu wie iż metoda ta pochodzi od szamanów i magów wielu tradycji i rdzennych kultur.

Zrelaksuj się

Aby zabrać się do tego rodzaju planowania przede wszystkim należy się rozluźnić. Daj sobie sporo czasu,  włącz przyjemną muzykę, zaparz kawę, lub  ulubioną herbatę, zapal ogień w kominku lub pachnąca świeczkę…

Weź kilka głębokich oddechów i pozwól sobie na marzenia.  Przez najbliższą godzinę, wszystko będzie możliwe,  w magicznym świecie marzeń tak już jest. Ten świat jest w twojej głowie, ograniczenia też są w twojej głowie – więc jeżeli pojawią się myśli – „to się nie uda” lub „co za bzdety”– po prostu powiedz im aby na razie ci nie przeszkadzały. Teraz ty tu rządzisz.

Gotowa?

Wyobraź sobie siebie za rok….

Masz teraz możliwość tworzenia swojej rzeczywistości… Spróbuj stworzyć wizję, w której chcesz zobaczyć siebie w grudniu 2011… Co osiągnęłaś? Co wydarzyło się ważnego? Jak się czujesz? Gdzie i jak  mieszkasz? Z kim mieszkasz?  Jak wyglądasz?  I tak dalej i tak dalej…

Im bardziej precyzyjne i szczegółowo wyobrazisz sobie to wszystko, tym bardziej będziesz efektywna w osiąganiu celów w nowym roku.

Zapisz

Następnie zapisz swoją wizję, jak opowiadanie w swoim nowym kalendarzu i czytaj  często w przyszłym roku. Ta historia zapewni Ci inspiracji i motywacji potrzebnych do zrealizowania marzeń.

Planowanie kreatywne – Mapa Marzeń

To przede wszystkim dobra zabawa. Ale ma za sobą solidne podstawy psychologiczne. Dla wielu z nas obrazy w głowie potrzebują wizualnych bodźców, symboli, które przypomną nam o naszych marzeniach.

Mapa marzeń pomoże Ci ukonkretnić twoje marzenia. Gdy uświadomisz sobie i zobaczysz na obrazkach, to czego pragniesz, otworzy się droga do spełnienia marzenia. Koncentrujesz się na marzeniach, wizualizujesz dobrą przyszłość, a to uruchamia w mózgu zmiany,  które prowadzą do innych wyborów a w efekcie do lepszego życia.

Mapa Bagua 300Potrzebne będą:

Do zrobienia mapy marzeń tego potrzebne będą ci kolorowe magazyny (mody, podróży, hobby itp) nożyczki, duża kartka papieru i klej.

Podziel kartkę na kilka części i zaznacz na niej ważne dla ciebie obszary życia. Dobrym wzorem może by siatka fengshui (Bagua).

Forma graficzna jest dowolna. Możesz przyklejać zdjęcia, inspirujące tytuły, domalować to czego nie znajdziesz na zdjęciach, rysować, wyklejać papierem kolorowym itp. Liczy się skupienie, wiara w działanie tej metody oraz włożona energia – czas i wysiłek.

Przede wszystkim ma to być dobra i przyjemna zabawa – można poczuć się jak w przedszkolu i uwolnić dziecięcą wyobraźnię. Pamiętaj, że lekkość i zabawa przyciągają spełnienie naszych planów. Podświadomość jest jak małe dziecko i o wiele lepiej daje się wciągnąć, kiedy wybieramy metodę będącą dobrą zabawą.

Planowanie pragmatyczne organizer300

Doskonałe uzupełnienie metody magicznej i mapy marzeń.  Działa dla pragmatyków, ludzi, którzy dokładnie wiedzą, co chcą osiągnąć w nadchodzącym roku (np.: schudnąć, założyć firmę, zwiększyć sprzedaż o … procent itp.)

Poniżej kilka użytecznych wskazówek jak zabrać się do noworocznych planów w tradycyjny sposób;

Zapisz swoje noworoczne postanowienia.

Umieszczenie swoich celów na kartce buduje w mózgu kotwicę.  Daje poczucie odpowiedzialności,  a także daje coś namacalnego, coś co będzie dawało motywację do działania gdy noworoczna energia i optymizm przesłonią codzienne sprawy.

Zastanów się nad tym co jest najważniejsze i dodaj szczyptę realizmu.

Cudowny duch tworzenia i optymizmu pojawiający się w pierwszych dniach stycznia sprawi, że poczujesz iż możesz wszystko. To prawda, ale po kolei. Nie wszystko możemy osiągnąć w przeciągu roku. „Zarobię milion” – brzmi nęcąco – lecz zaczyna się to od zapisania: „w tym roku zaoszczędzę……” „zwiększę swoje zarobki o …..”

Koncentracja

Zmniejszyć liczbę celów, które chcesz osiągnąć. Nasze życie jest szybkie i pełne zgiełku, nie dodawaj sobie dodatkowych stresów stawiając zbyt dużo nierealnych celów. Gdy uda ci się zrealizować całą listę – satysfakcja z osiągnięcia będzie ogromna. Wybierz ok 10 najważniejszych celów zamierzasz osiągnąć w 2011 roku.

Plan działań

Napisz plan w jaki sposób chcesz osiągnąć swoje cele. Tu również przyda się kartka papieru, kalendarz.

Pierwszy krok

Od czego zaczniesz? Metoda małych kroków jest najskuteczniejsza. Już w starożytnych Chinach mędrcy mówili: „Najważniejszy jest pierwszy krok”

Ogłoś światu

Zadziała czynnik odpowiedzialność. Po zapisaniu listy celów, pokaż ją osobom ważnym dla Ciebie: przyjaciołom, rodzicom, rodzeństwu, dzieciom lub znajomym na facebooku. Każda przyjazna Ci osoba powinna o nich wiedzieć. Da ci to motywację do działania i wsparcie w chwilach zwątpienia.

Autor:
Misia

Zdjęcia: CXC.hu
Catching a Thought - h.koppdelaney


Podziel się:

Zostaw komentarz